29. 9. 2015, BILLA ČR, BILLA proměnila vlastnoručně sklizené brambory ve 300 000 Kč na podporu budoucích zemědělců


Společnost BILLA Česká republika hostila setkání svých nejvyšších představitelů ze zemí střední a východní Evropy a top managementu REWE International AG. BILLA si dlouhodobě zakládá na odpovědném podnikání a systematické podpoře zemí, v nichž působí, a proto se všichni vrcholoví manažeři zapojili do tradičního sběru brambor na Vysočině. Za každé jedno kilo sklizených brambor darovala společnost BILLA 100 Kč na podporu budoucích českých zemědělců. Takřka tuna brambor byla následně rozdána potřebným napříč Krajem Vysočina. Akci přišel osobně podpořit prezident Agrární komory ČR, Miroslav Toman, se kterou BILLA spolupracuje od roku 2010.

Na malebné farmě Euro Agras v Herolticích u Jihlavy se v pátek 25. září 2015 sešlo na třicet čelních představitelů BILLA z České republiky, Slovenska, Chorvatska, Rumunska, Bulharska, Ukrajiny, Ruska a centrály společnosti v Rakousku. Všichni zúčastnění se převlékli do pracovního oděvu a s vervou se pustili do ručního sběru brambor. Navíc mezi sebou jednotlivé týmy soutěžily o to, který z nich nashromáždí brambor nejvíce. Motivací pro ně bylo rozhodnutí společnosti BILLA věnovat za každé kilo nasbíraných brambor 100 Kč na podporu budoucích českých zemědělců. Nakonec se šesti týmům podařilo během desetiminutového závodu sklidit 352,5 kg brambor, které vynesly 35 250 Kč. Vedení společnosti však částku navýšilo na rovných 300 000 Kč a brambory doplnilo do rovné tuny, aby pomohly mnoha potřebným na Vysočině.

 

Finanční pomoc byla věnována Střední zemědělské akademii v Humpolci. Z rukou prezidenta Agrární komory České republiky, Miroslava Tomana, si ji převzali ředitelé Akademie – Otakar Březina, ředitel školy, a Jan Mácha, ředitel školního statku.

 

 

Sesbírané brambory symbolicky putovaly do rukou Jiřího Bína, vedoucího Odboru sociálních služeb Kraje Vysočina, který zajistí jejich spravedlivé rozdělení. Kraj se zavázal poskytnout je sociálně potřebným v organizacích zřizovaných krajským úřadem. „Osobně mě akce společnosti BILLA velmi potěšila. Oceňuji, že její manažeři na jeden den odložili obleky a s plným nasazením se pustili do sbírání brambor. Jak finanční, tak materiální pomoci si velmi vážíme,“ poděkoval BILLE Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina.

 

„Pro nás v BILLE je zcela přirozené podporovat rozvoj země, v níž působíme. Jsem rád, že se nám podařilo společným úsilím získat slušnou částku, která pomůže zemědělské akademii ve vzdělávání budoucích farmářů v Kraji Vysočina. A těší mě také fakt, že brambory naší privátní značky Česká farma najdou upotřebení v sociálních organizacích Kraje Vysočina,“ shrnul charitativní den nejvyšších představitelů BILLA z osmi evropských zemí hostitel akce Jaroslaw Szczypka, generální ředitel BILLA Česká republika.

 

Slova generálního ředitele BILLA doplnil prezident Agrární komory Miroslav Toman: „BILLA může sloužit jako dobrý příklad pro všechny obchodní řetězce za to, jak podporuje české zemědělce a potravináře. Její zájem o spolupráci s tuzemskými producenty a drobnými lokálními výrobci výborně ilustruje například projekt regionálních regálů, které již našly své místo v 66 prodejnách BILLA.“