Grilování


K letní pohodě patří bezpochyby grilování. Příležitostí, kdy můžeme rozžhavit gril, je nepřeberné množství – od neformálního setkání s přáteli po rodinné oslavy všeho druhu.

Grilovat se dá takřka cokoliv. Každá potravina však vyžaduje specifickou „předúpravu“. Vše dobře připravit Tradiční surovinou pro grilování zůstává bezpochyby stále maso, které je třeba naložit do marinády na 2–3 hodiny, nejlépe ovšem přes noc (do lednice).

K marinování se hodí plastové, porcelánové a skleněné uzavíratelné nádoby. Základ většiny marinád tvoří olej a koření, přidává se česnek, čerstvé bylinky, sójová omáčka. Nedílnou součástí marinád by ovšem měla být i voda, která naruší strukturu masa a to úžasně zkřehne.

Den předem je dobré připravit také některé omáčky. Někdo má své osvědčené domácí recepty, jiný zase nechce jejich přípravou ztrácet čas a raději se pro ně vydá do obchodu, kde je naštěstí opravdu bohatá nabídka.

Do akce

Před samotným grilováním vyndejte maso včas z chladničky, aby nebyl teplotní rozdíl příliš veliký. Pozor: Nikdy nepokládejte hotové maso na místo, kde leželo před tím syrové!

Vybrat správný gril

Asi nejčastěji jsou používány grily na dřevěné uhlí, a to přesto, že na elektrickém grilu je příprava pokrmů rychlejší a zdravější. Mnohé elektrické grily jsou navíc vybaveny nepřilnavou opékací deskou, takže se pokrmy jen tak nespálí. Takový gril stačí dobře rozžhavit a uvidíte, že opečené maso bude chutnat stejně báječně jako to z grilu na uhlí.

Doporučení Ing. Josefa Dubna ze Státní veterinární správy ČR

Při koupi masa v tržní síti zákazníkovi žádné riziko nehrozí, potraviny živočišného původu byly vyrobeny pod veterinárním dozorem. Ale už při převozu na „místo činu“ je možné se dopustit některých pochybení (hrozí např. nebezpečí salmonelózy anebo kampylobaktériové infekce). Pro převoz je nejlepší použít speciální chladicí tašky, případně podle starého známého receptu zabalit maso do několika vrstev novin. Při grilování nebo opékání uzenin je třeba věnovat pozornost také tomu, zda jde o výrobek v pravém střívku anebo ve střívku umělém. V druhém případě musíme umělé střívko svléci. A nejdůležitější rada na závěr: je třeba dbát na to, aby byly kousky masa skutečně propečené (skrz naskrz) a nikoli jen opečené na povrchu.