Hlavní obsah

Potraviny, které vás v létě ochladí


Teploty pomalu dosahují svého maxima a před námi jsou ještě minimálně dva měsíce, kdy bychom nejraději i do práce chodili v plavkách. Výrobníky ledu nestíhají, polštáře schováváme přes den do ledničky a zmrzliny už jsme snědli tolik, že možná nastane celosvětový nedostatek manga a čokolády. Jenže se západem slunce na nás konečně přijde hlad a co teď? Na svíčkovou už to úplně není a salát ne vždy dokáže zasytit. Naštěstí pro vás máme výběr top potravin, které vás nenechají ve štychu a ještě vám srazí tělesnou teplotu!

Avokádo

Avokádo je ovoce s nejvyšším podílem mononasycených mastných kyselin, které v krvi snižují nejen množství toxinů, ale i teplotu. Je snadno stravitelné, takže vaše tělo nebude muset vydávat extra energii na jeho strávení (to by vás totiž opět zahřálo, proto v létě instinktivně nemáme chuť na těžká jídla). Dejte si avokádový toast nebo si připravte skvělou a sytou zmrzlinu.

Banány

Snídáte je každé ráno? Pokračujte! Banány obsahují adstringentní látky, které lehce stahují a vysouší tělesné tkáně. Ty poté mohou přijmout více vody, a vy se tak lépe ochladíte. Jsou skvělé ke snídani, jako rychlá svačinka, základ do zmrzliny ale i před spaním díky obsahu hoříku, který uvolňuje svaly, a spánkového hormonu serotoninu. Zábavný fakt #1: Banány samozřejmě nejsou zelenina, ale technicky vzato ani ovoce, protože kmen rostlin, které je plodí, neobsahuje dřevo.

Maliny

Pokud maliny milujete a navíc jste zastánci čínské medicíny, skvělá zpráva – právě podle ní jsou totiž maliny silně zásadité, což znamená, že v těle produkují studenou energii jin. Mají také vysoký podíl vody, kterou ředí krev a tím ji ochlazují. Zábavný fakt #2: Ani maliny nejsou ovoce, jedná se o shluk peckovin.

Okurky

Další potravina plná vody. Navíc působí diureticky, takže vám pomůže lépe odplavit toxiny z těla a je výborná na kocovinu, takže víte, po čem sáhnout, kdybyste to trochu přehnali s letními koktejly. Zakousněte jen tak, lehce posolte, nebo zkombinujte s následujícími dvěma potravinami pro extra chladivý účinek.

Máta

Máta a chlad jsou něco jako synonyma. Využijte tohoto účinku a nešetřete s ní. Okurkovo–mátová limonáda a domácí ledový mátový čaj pro osvěžení kdykoliv během dne, kuskus s jogurtem, mátou a ovocem jako super rychlá svačina, skvělá domácí mátová zmrzlina. A nebo prostě jen tak místo žvýkačky.

Jogurt

Zmrazte kelímek ovčího nebo kozího jogurtu BILLA Premium a vyražte na pláž! Skvělá svačinka plná proteinů, které vás uchrání před nechtěným útokem na místní stánek s občerstvením, a díky vysokému obsahu vody vás zchladí lépe než zmrzlina. A pokud se po celém dni objeví nějaká ta připálenina na kůži, i s tou si jogurt hravě poradí.

Chilli papričky

Tohle může znít trochu divně, ale capsaicin v nich obsažený podporuje pocení, což je základní termoregulační mechanismus vašeho těla. Zamýšleli jste se někdy, proč jsou tradiční kuchyně tropických zemí tak pikantní? Tady máte odpověď.

Další články