MainContentHeadline

Potraviny, které využijete při jarním úklidu

Jaro klepe na dveře a s ním i (ne)oblíbený jarní úklid. Víte, že nejen při očistě těla, ale také při očistě vaší domácnosti se můžete spolehnout na čistě přírodní produkty? Máme pár tipů pro všechny, kdo rádi šetří přírodu i své peněženky.

Jedlá soda

Jedlá soda je univerzální čistič, který pomůže s mytím všech možných povrchů ve vaší domácnosti. Není tak agresivní jako sůl nebo ocet, a proto s ní můžete čistit povrchy všeho druhu.

Smíchejte sodu v poměru 1:1 s vodou a máte univerzální čistící prostředek, který pomáhá odstranit mastnotu a zaschlou špínu. Díky své struktuře je také lehce abrazivní, takže se skvěle hodí na čištění sporáků.

Lžíce jedlé sody můžete přidávat ke každému praní. Soda změkčuje prádlo a pomáhá pracímu prostředku dostat se lépe do prádla. Na odmočení špinavého prádla použijte šálek jedlé sody na 5 l teplé vody. Do takto připravené vodní lázně namočte prádlo a nechte pár hodin působit.

Soda čistí účinně i připálené hrnce. 3 lžíce jedlé sody povařte ve znečištěném hrnci se 2 dcl vody a nechte odstát, ideálně přes noc.

Ocet

Ocet je tím nejlepším zabijákem vodního kamene ve vaší domácnosti. Na čistění vám postačí ten obyčejný lihový, jakým je Clever Ocet 8%.

Pokud vás trápí tvrdá voda, pravděpodobně se neobejdete bez pravidelného čištění rychlovarné konvice nebo žehličky. Naplňte žehličku nebo konvici octem a nechte převařit či zapněte na pár minut žehlící program s párou. Počkejte do úplného vychladnutí nebo ocet v přístroji ponechte klidně i přes noc. Jen pozor, ať si mezitím někdo z vaší domácnosti neuvaří čaj 😊

Pokud se vám doma ucpe výlevka, pomoc je jednoduchá. Šálek jedlé sody zalijte šálkem horkého octa, a nakonec celé dílo dovršte ještě 1 litrem horké vody.

Ušetřit můžete také za nákup čistících prostředků do myčky. Stačí půl šálku octa a pustit naprázdno mycí program. Ocet se obecně perfektně hodí na mytí skleniček – pár lžic přidaných do napuštěného dřezu s vodou způsobí, že se sklo bude nádherně lesknout.

Ocet využijete i na mytí podlah, když 1/3 šálku přidáte do kyblíku s vodou. Pokud se chcete vyhnout octové vůni, přidejte ještě pár kapek oblíbeného esenciálního oleje. Pozor si však dejte na mramorové a dřevěné podlahy. Ty do kontaktu s octem přijít nesmí!

Ještě o level účinnější multifunkční čistící prostředek získáte, když smícháte 1 dcl octa a 3 lžíce jedlé sody v 1 litru vody. Dbejte však opět na to, abyste tímto prostředkem nemyli dřevěné a mramorové povrchy.

Ocet

Citrónová šťáva má podobné účinky jako ocet. Vyhrává však co se vůně týče a s její pomocí vyčistíte i dřevo.

Kousek citrónu pomůže vyčistit dřevěné prkýnko, které bývá často jedním z nejznečištěnějších věcí v naší domácnosti.

Citrón také odstraní zápach v lednici. Několik plátků citrónu vložte na talířek do lednice a po pár dnech vyměňte.

Usušené kolečka citrónu uschovejte do skříně, ochráníte tak své šatstvo proti molům, a navíc ho provoníte svěží vůní.

Citrónová kůra zase pomůže se zápachem, který se často line z odpadkového koše. Zkuste to udělat následovně.  Na dno koše (pod pytlík na odpadky) vložte nakrájené slupky z 1 citrónu a po 14 dnech je vyměňte za nové.

Ocet

Zapomenout bychom neměli ani na sůl – dalšího všestranného pomocníka v naší domácnosti.

Sůl na hadříku s teplou vodou spolehlivě vyčistí fleky z porcelánu od čaje nebo kávy.

Citronová šťáva se solí funguje jako nejlepší čistič nerezových ploch. S touto kombinací vyčistíte celou koupelnu, která se bude navíc nádherně lesknout. Smíchejte šťávu z jednoho citrónu s 1 lžící kuchyňské soli a čistič je na světě.

Sůl využijete i při mytí oken.  Lžíce soli na litr teplé vody vyčistí okna a v zimě zamezí tomu, aby se na nich utvořil led.

 

A jaké jsou Vaše zkušenosti s přírodními čističemi domácnosti?

Další články

Připravte si doma krásná velikonoční vajíčka

Recept na velikonočního beránka

Velikonoční nádivka podle staročeského receptu