Hlavní obsah

Připravte si doma krásná velikonoční vajíčka

Barvení a malování velikonočních vajíček je tradice, jejíž dodržování baví malé i velké. Už jste však zkoušeli barvit vejce čistě přírodní cestou? Je to sice pracnější metoda než použití potravinářských barev na vajíčka, ale výsledný efekt je často zajímavější. Navíc ušetříte za nákup barev a tento způsob zkrášlování velikonočních vajíček je navíc velmi ekologický. Pokud použijete například zbytky z vaření, vyjde vás toto barvení opravdu jen na pár korun.

Jdete do toho letos s námi? Vyberte si barvu, které chcete dosáhnout a připravte si základní barvící lázeň.

Základní lázeň obarví 4 vejce. Recept na ni je vždy stejný. Smíchejte 500 ml vody s ½ lžičkou soli a 1 lžící octa a vejce ponechte asi 20 minut spolu s vybranou ingrediencí v lázni mírně povařit.

Ruku v ruce s přírodním barvením vajec jde také výběr vajec. Ideálně je zvolit farmářská vajíčka nebo ty v bio kvalitě, jakými jsou Naše Bio Vejce M.

A ještě pár obecných pravidel, ať už si vyberete jakoukoliv z přírodních barevných ingrediencí:

- vejce by měla být v lázni zcela ponořená, aby se obarvila celá
- čím více ingrediencí máte, tím sytějšího odstínu dosáhnete
- pokud si přejete barvy opravdu výrazné, ponechte vejce v barevné lázni přes noc
- dejte si pozor, abyste otíráním barvu nesmazali, vejce musí pro udržení barvy nejdříve dobře proschnout
- pokud se chcete vyhnout barevným flekům na vejcích, které jsou většinou způsobeny nalepením dané ingredience na vejce, zabalte před vložením do lázně jednotlivá vajíčka do síťky nebo staré punčochy.

ČERVENÁ VEJCE

Použijte cca 1/3 červeného hlávkového zelí na 500 ml vody. Přidejte půl lžičky soli a 1 lžíci octa. Zelí nastrouhejte nebo nakrájejte co nejvíce najemno. Barvení červeným zelím se hodí pouze pro bílá vejce.

Červených vajec dosáhnete také s použitím slupek z červené cibule. 2 hrnky cibulových slupek smíchejte opět s 500 ml vody, ½ lžičkou soli a 1 lžící octa.

ŽLUTOHNĚDÉ VEJCE

2 hrnky cibulových slupek smíchejte se základním receptem na barvící lázeň. Do lázně vložte vejce a nechejte obarvit. K obarvení můžete použít cibuli z naší Bio řady.

ŽLUTÁ VEJCE

Žlutých vajec dosáhnete, když na 4 vejce použijete asi 2 lžíce práškové kurkumy.

ZELENÁ VEJCE

Zelená vejce získáte, pokud použijete jemně nasekaný špenát nebo kopřivu. Nečekejte však příliš výraznou zelenou. Tento recept se opět hodí jen pro bílá vejce.

ČERNÁ VEJCE

Do vodní lázně vsypte asi hrst sazí. Pokud chcete vejce opravdu výrazně černá, přisypte ještě jednu hrst.

Další články

Boží milosti: velikonoční pochoutka našich babiček

Recept na velikonočního beránka

Velikonoční nádivka podle staročeského receptu