Hlavní obsah

Svatomartinské, víno jako žádné jiné

Připíjet si na sv. Martina novým vínem, to je tradice, která sahá až do dob Josefa II. Své označení víno získalo podle pravidelného otevírání a ochutnávání v tento den. V čem kouzlo Svatomartinského vína spočívá?

Jde o nejmladší víno z aktuálního ročníku. Připravuje se z našich raných odrůd Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Modrý Portugal, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe.
Svatomartinská vína mohou být tedy bílá, červená i růžová.

Vína musí být suchá, musí mít odpovídající kvalitu a vlastnosti. Nejdůležitější je svěžest a ovocitost. Na to dohlížejí odborné komise, které rozhodnou, zda víno může používat známku Svatomartinské.

Symbol svatého Martina na koni najdete na etiketě, na kapsli nebo na šroubovacím uzávěru lahve. Na letošní rok pro nás vinaři z Moravy a Čech připravili okolo 2,2 milionu lahví Svatomartinského.

Oslavte s našimi vinaři sv. Martina a vyberte si z bohaté nabídky Svatomartinských vín. Nebo si rovnou doma připravte tradiční svatomartinskou hostinu s pečenou husou, knedlíky či lokšemi a zelím. Víno bude vhodný doplněk této úžasné hostiny.

Tak na svatého Martina a na život jako víno!