Hlavní obsah

Vinobraní

Září je pro většinu z nás měsíc, kdy se děti vrací do škol a po prázdninovém klidu a pohodě začíná stres a shon běžného rodinného života. Září je ale i měsícem, který je vínu nejvíce zaslíben. S příchodem chladnějšího podzimu začíná sklizeň révy vinné. Ke sklizni se váže tradičně svátek všech vinařů – vinobraní.

Víno a burčák jsou jeho nedílnou součástí, všude se zpívá, tancuje a podávají se nejrůznější dobroty a lahůdky. Tyto slavnosti vína se v různých podobách konají takřka v každé vinařské obci a městě a každé vinobraní je zároveň tak trochu jiné a něčím zvláštní. Oslavy probíhají převážně na jižní Moravě, ale i ve vinařských Čechách. Navštívit tak můžete velké akce, kde potkáte desetitisíce návštěvníků, jako například Pálavské vinobraní v Mikulově nebo Historické vinobraní ve Znojmě. V menších obcích mají slavnosti komorní charakter, kdy si vinaři pořádají vinobraní pro sebe a své sousedy.

Pokud jste letos Vinobraní náhodou nestihli, máme pro vás tip. Uspořádejte si své vlastní vinobraní doma. Vyberte si z bohaté nabídky vín od našich vinařů. Naše vína poznáte snadno. Od dubna 2017 totiž používají naši vinaři jednotné označení vín s garantovaným původem hroznů v České republice. Tím je symbol skleničky v národních barvách, který najdete na uzávěru nebo etiketě. U takto označených vín máte vždy jistotu, že pocházejí pouze z moravských a českých hroznů.

Na zdraví a na život jako víno