Co musíte vědět o Svatomartinském?

Tak jako každý rok se letos můžete těšit na bohatou nabídku Svatomartinského vína. Už od pátku 11. listopadu si můžete připít prvním vínem letošního ročníku a odhalit všechny jeho svěží ovocné chutě. Jde o mladá, hravá, nekomplikovaná vína, ale i tak je dobré o nich něco málo vědět…


Jak Svatomartinské poznat?

Svatomartinská vína se prodávají pouze v lahvích, která jsou označena známým logem svatého Martina na koni jednak na etiketě, jednak na kapsli nebo šroubovém uzávěru na hrdle. Na lahvi kromě symbolu sv. Martina najdete ještě sklenku v národních barvách, která garantuje původ vína z České republiky.


Jaká Svatomartinská vína jsou?

Svatomartinská vína jsou vína aktuálního ročníku, tedy mladistvě ovocná, svěží a aromatická.  Mohou být bílá, růžová i červená ze stanovených odrůd, která dozrávají dříve, a tak z nich vinaři mohou včas vyrobit kvalitní vína.


Povolené odrůdy

  • Bílá: Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Muškát moravský a jejich cuvée.
  • Růžová: Modrý Portugal, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe a jejich cuvée.
  • Červená: Modrý Portugal, Svatovavřinecké a jejich cuvée.


Jak se vybírají?

Pod značkou Svatomartinské lze vyrábět pouze suchá vína vybraných odrůd s odpovídajícími vlastnosti, jakými jsou právě svěžest a ovocitost. Vína musí mít také odpovídající požadavky a na to, aby vše bylo, jak má být, dohlíží odborné komise.


Kdy pít?

Svatomartinské víno je svěží s výjimečnou chutí a primárním aroma. S delší archivací ale tyto vlastnosti pozbývá. Pijte jej, dokud vás baví, ale ideálně by měla být do jara dopita.


Kde Svatomartinské víno ochutnat?

Všem akcím a oslavám dominuje Svatomartinský košt v Brně, který organizuje Vinařský fond 11. 11. od 11 hodin na brněnském náměstí Svobody, jako největší ochutnávku Svatomartinských vín u nás. Svatomartinský košt tak tradičně nabídne 100 vzorků Svatomartinských vín od 100 různých vinařů. Vinařský fond zároveň podporuje řadu dalších svatomartinských akcí po celé republice. Podrobnější informace a přehled letošních akcí naleznete v kalendáři na webu Vína z Moravy, vína z Čech.


Svatomartinská vína a gastronomie

Červená: Kromě tradiční pečené husy se výborně hodí k pečeným a dušeným masům nebo jemné úpravě zvěřiny.

Bílá: Výborně si rozumí s rybami, drůbeží, ale i studenou kuchyní, tedy se zeleninovými saláty, jemnými paštikami či sýry.

Růžová: Hodí se všude tam, kde si nejsme jisti, zda spíše bílé, nebo červené Svatomartinské víno. Ideálně doplní výraznější úpravy drůbeže nebo těstovin.


Trocha historie na závěr

Tradice Svatomartinského vína sahá až na dvůr císaře Josefa II. Již tehdy bylo zvykem připíjet si na den svatého Martina poprvé novým vínem. V tento den totiž vinařům, kteří hospodařili u větších sedláků, končila služba. Její pokračování se na další rok dojednávalo při skleničce prvního vína z podzimní sklizně a nad hutnými pokrmy z pečené husy a koláči. Svatomartinské oslavy jako čas dobrého jídla a pití přetrvaly až do současnosti. Od roku 2005 je vlastníkem značky Svatomartinské Vinařský fond, který tak letos už poosmnácté organizuje společnou propagaci vín pod jednotným logem. Důkazem úspěchu této pěkné obnovené tradice je každoroční velký zájem o Svatomartinská vína. Na trh je pravidelně uvedeno více než 2 miliony lahví.