Maminky jsou pro nás synonymem lásky a bezpečí, ukázal průzkum společnosti BILLA

Ke Dni matek přejí svým maminkám tři děti ze čtyř a ve 13 % případů na ně nezapomínají ani manželé a partneři. Maminky jsou pak pro nás především synonymem lásky a bezpečí a nejčastěji nás naučily péči o domácnost a rodinu. I to vyplynulo z průzkumu společnosti BILLA ke Dni matek, který oslavíme v neděli 11. května.



Největší radost samotným maminkám udělá podle průzkumu květina nebo ručně vyrobený dárek. Nezapomíná na ně ani BILLA, když v akční nabídce přináší v tomto týdnu nejen květiny, ale i sladkosti a kvalitní vína. „Víme, že si tento den připomíná roli maminek v našich životech většina lidí. Vycházíme jim přirozeně vstříc a nabízíme to, co maminky potěší. Nejde ale jen o to na ně jeden den v roce nezapomenout a přinést jim nějakou tu pozornost. Potěšilo nás, že podle našeho průzkumu lidé nejraději tráví s maminkami společný čas, což dělá polovina lidí, 16 % jim pak vyjadřuje svoji vděčnost pomocí v domácnosti. Ke Dni matek jim pak takřka polovina lidí dává květinu a každý pátý sladkost nebo bonboniéru,“ říká Dana Bratánková, vedoucí korporátní komunikace & Public Affairs BILLA ČR a k průzkumu dodává: „Chtěli jsme se na tento svátek podívat trochu jinak. Zajímalo nás, co pro nás vlastně maminky znamenají. Každý z nás má svoji maminku, i když vztahy jsou leckdy složité, přesto jsou těmi, které nám daly život. Připomenout si jejich roli v našich životech u příležitosti jejich svátku proto vnímáme jako důležité pro každého z nás.“


Jako bezpečný a láskyplný popsala svůj vztah s maminkou třetina (34 %) respondentů průzkumu1 společnosti BILLA, 17 % jej vnímá jako přátelský s důvěrou a shodně 16 % v něm pak cítí bezpečí a ochranu nebo podporu a povzbuzení. „Zajímalo nás i za co jsme maminkám vděční, co nás naučily. Asi nepřekvapí, že polovina žen dala na první místo péči o domácnost a rodinu. Stejně se vyjádřila i třetina mužů. Zajímavé je, že vaření a přípravu chutných jídel častěji maminky naučily muže než ženy, stejně tak sebedůvěře a sebelásce,“ okomentovala průzkum Dana Bratánková.


Den matek slavíme každý rok druhou květnovou neděli a dáváme jím najevo vděčnost a poděkování matkám a mateřství jako takovému. Myšlenka oslav tohoto svátku vznikla v roce 1907 na počest Anny Reeves Jarvisové, která stejně jako její matka bojovala za práva matek. Veřejně byl slaven poprvé o rok později a v roce 1914 vyhlásil tehdejší prezident USA Woodrow Wilson první oficiální oslavu Dne matek jako celonárodního svátku. V tehdejším Československu se Den matek poprvé slavil v roce 1923 a jeho propagátorkou byla Alice Masaryková. Obdobou Dne matek je Den otců, který se slaví vždy třetí neděli v červnu.


NEJOBLÍBENĚJŠÍ JÍDLO OD MAMINKY
NEJOBLÍBENĚJŠÍ JÍDLO OD MAMINKY
Bramborový salát s řízkem15,8 %
Svíčková na smetaně15,2 %
Vepřo knedlo zelo11,1 %
Rajská omáčka6,7 %
Štrúdl6,3 %
Kuře na paprice5,9 %
Ovocné knedlíky5,9 %
Guláš5,2 %
Koprová omáčka3,5 %
Bábovka2,6 %
Jiné21,7 %
CO NÁS MAMINKY NAUČILY
CO NÁS MAMINKY NAUČILY
Péče o domácnost a rodinu41,0 %
Hospodaření s financemi15,2 %
Sebedůvěra a sebeláska12,8 %
Vařit a připravovat chutná jídla12,8 %
Nic11,5 %
Láska k přírodě a zdravému životnímu stylu11,5 %
CO PRO NÁS VZTAH S MAMINKOU ZNAMENÁ
CO PRO NÁS VZTAH S MAMINKOU ZNAMENÁ
Láska a péče16,1 %
Přátelství a důvěra16,1 %
Bezpečí a ochrana16,1 %
Podpora a povzbuzení16,1 %
Jiné10,8 %
Inspirace a vedení5,4 %
1 Průzkum byl realizován v dubnu 2025 prostřednictvím Instant Research  na vzorku populace 539 respondentů ve věku 18–65 let.