1. home
  2. Články
  3. Víte, jak správně a bezpečně krájet? Poradíme vám

Víte, jak správně a bezpečně krájet? Poradíme vám

Krájení cibule umí pěkně potrápit. Jistě už jste slyšeli, jak se lidé proti jejím štiplavým výparům chrání třeba plaveckými brýlemi. Důležitější ale samozřejmě je, abyste se při krájení čehokoliv nezranili hlavně nožem! A proto pro vás máme pár video tipů, jak dodržovat postup krájení a být v kuchyni jako mistr.


Než se pustíte do samotného zpracování surovin, je třeba zvolit vhodný nůž. Existují různé velikosti a tvary, s čímž se pojí i odlišné využití. 

Hlavně ostře

U cibule, větších druhů zeleniny a bylinek doporučujeme používat kuchařský nůž ve velikosti od 15 do 20 centimetrů. Kuchařský nůž je obecně univerzální volbou, protože je pevný a velmi dobře se drží. Menší kusy zeleniny, ovoce nebo třeba hub můžete krájet nožem na zeleninu o délce 10 centimetrů


Pokud se pustíte do loupání, třeba jako v našem případě citrusů, sáhněte po speciálním vykrajovacím noži, který je svým tvarem pro tuto činnost nejlepší. Na maso se zase hodí takzvaný vykosťovací nůž – díky své pružné čepeli skvěle funguje při manipulaci okolo kosti. Na maso se zároveň hodí i plátkovací nůž s dlouhou a tenkou čepelí. 

2. ČÁST TIPŮ: CITRUSY, BYLINKY A MASO

Jak se nepořezat?

Jakmile zvolíte vhodný nůž, nezapomeňte na jeho správné držení. Spodní tři prsty jsou vždy na rukojeti, palec a ukazováček svírají čepel. U ruky držící surovinu pak vždy lehce pokrčte prsty, abyste se neřízli. 

Základní druhy krájení

Slyšeli jste někdy slova jako julienne nebo batonnet? Jde o francouzské označení stylu, jak je krájena zelenina. 


  • Julienne jsou tenké nudličky, které se hodí třeba do salátů nebo polévek.
  • Batonnet jsou hranolky, perfektní tvar zeleniny k různým dipům a podobně.
  • Brunoise jsou drobné kostičky a hodí se třeba do různých směsí a omáček.
  • Existují i další druhy, jako například paysanne (plátky) nebo chiffonade (tenké proužky různé listové zeleniny).

Na co ještě nezapomínat?

Jakmile se pustíte do porcování masa, myslete na to, že je třeba krájet ho přes vlákno. Jen tak bude dobře stravitelné, nikoliv žvýkavé, ale zároveň i dostatečně šťavnaté. Výjimkou je třeba kuřecí prso, které krájíte např. na řízky, kdy se praktikuje krájení po vlákně. 

Redakce Gusto Academy