1. home
  2. Recepty
  3. Vepřová kotleta s panenkou

Vepřová kotleta s panenkou


Připraveno za
30 min
Náročnost

Kategorie
  • Hlavní jídla
  • Recepty z masa
  • Sezónní recepty
Chcete si dopřát pořádný kus kvalitního masa bez sytých příloh navíc? I jídla z vepřového mohou být nenáročná na suroviny a přípravu. Náš nový recept s T-bone steakem pod taktovkou Honzy Punčocháře je toho důkazem!

Suroviny

Suroviny na
 
porce

1 kg
Vepřová kotleta s panenkou T-bone
Mlýnek mořská sůl
Mlýnek pepř čtyř barev
Čerstvá šalvěj
Extra panenský olivový olej
České máslo 84 % mléčného tuku
8 stroužků
Česnek
1 ks
Citróny
50 ml
Bílé víno

Příloha
Mix salátů
Citrónová šťáva
Mlýnek mořská sůl
Mlýnek pepř čtyř barev
Extra panenský olivový olej
Čerstvý chléb

Příprava

1
Kotlety naklepte z obou stran, panenku jen lehce. Vytvarujte do původního tvaru. Mezitím si pořádně rozpalte pánev. Nakrájejte čerstvou šalvěj a v misce ji osolte, opepřete a zalijte olivovým olejem, až nám vznikne marináda.
2
Maso jí potřete z vrchní strany. Na pánev dejte kapku oleje a vložte do ní maso potřenou stranou dolů. Opékejte, dokud maso nezkaramelizuje a nepřichytne k pánvi. Zbytkem marinády potřete i druhou stranu. Pečte 2 minuty z obou stran.
3
Přichycené maso z pánve jednoduše odlepte přidáním kousku másla. Opečte maso i kost a nechte 10 minut odpočinout zabalené v alobalu.
4
Pánvičku s olejem rozehřejte na mírném ohni a dejte do ní pár stroužků rozdrceného, neoloupaného česneku. Přidejte šalvěj, trochu másla a odpočaté kotlety s panenkou, které jsme vyndali z alobalu.
5
Na pánvi polévejte maso rozpuštěným česnekovým máslem se šalvějí, po chvíli otočte a znovu polejte. Upečené maso položte do alobalu a už nebalte.
6
Oloupejte si dva stroužky česneku, nakrájejte najemno a přihoďte do výpeku v pánvi. Přidejte šalvěj a kůru z citronu a šťávu z alobalu, která nám zbyla po odpočívání masa.
7
Přidejte máslo a zpěňte česnek. Zakápněte bílým vínem, které nechte odpařit. Nakonec pánev vypněte a omáčku zahustěte studeným máslem. Pokud se máslo srazí, přilejte do omáčky trochu vody nebo vývaru. Vraťte kotletu s panenkou a přelijte šťávou. Nakonec můžete zakápnout citronovou šťávou.
8
Kotletu s panenkou položte na salátové lůžko, které dochuťte šťávou z citronu, solí, pepřem, olivovým olejem a přelijte omáčkou. Nejlepší příloha je dobrý čerstvý chléb.